آموزش رفع مشکلات موبایل

سوختن ال سی دی گوشی موبایل

نشانه های سوختن ال سی دی گوشی چیست؟خط افتادن روی گوشی نشانه سوختن ال سی دی است؟دلیل جدا شدن ال سی دی گوشی چیست؟هزینه تعمیر و تعویض ال سی دی گوشی چقدر است؟نشانه های ال سی دی خراب چیست؟دلایل خراب شدن ال سی دی گوشی چیست؟

 سوختن ال سی دی گوشی

خراب شدن و سوختن ال سی دی گوشی یکی از رایج ترین اتفاقاتی است که برای کاربران گوشی موبایل پیش می آید.این قطعه  یکی از مهمترین قطعات گوشی است چرا که وظیفه ی نشان دادن اطلاعات را روی صفحه نمایش بر عهده دارد اهمیت آن انقدر بالاست که وجود کوچک ترین اختلال یا مشکلی در این قطعه، کار کردن با گوشی را سخت و غیر ممکن می‌کند.

اکثر کاربرانی که به مراکز تعمیر موبایل اصفهان مراجعه می کنند برای تعویض تاچ و ال سی دی موبایل است. شکستن و خراب شدن ال سی دی و تاچ گوشی دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد در اکثر مواقع این اتفاق ناشی از افتادن گوشی و زمین خوردن آن می باشد. متاسفانه تاچ گوشی های هوشمند به شدت در برابر ضربه شکننده عمل می کنند ،به همین دلیل در اکثر موارد بعد از افتادن گوشی از دست شما تاچ و ال سی دی آسیب می بیند.


ساختار تاچ ال سی دی چگونه است؟

امروزه گوشی های هوشمند و استفاده کردن از آنها منحصر به برقراری ارتباط تلفنی و تماس نمی شود و برای کارهای مختلفی همچون خرید آنلاین، دیدن فیلم ،شرکت در کلاسهای آنلاین، بازی کردن و… از آن استفاده می‌شود، به خاطر همین اهمیت بالاست که وجود یک ال سی دی و صفحه نمایش کاملاً سالم و با کیفیت بسیار مهم به شمار می‌رود .برای درک بهتر باید بدانید که صفحه نمایش گوشی شامل چه اجزایی می شود؟

صفحه نمایش گوشی شامل چهار بخش اصلی است:

 گلس یا شیشه ال سی دی: بخش اول همان گلسی است که روی صفحه نمایش گوشی نصب شده ،دقت داشته باشید که این گلس با گلس پلاستیکی که شما برای محافظت و جلوگیری از ایجاد روی صفحه گوشی خود نصب می کنید تفاوت دارد و جزئی از ساختار اصلی گوشی هنگام ساخت آن می باشد.

فِرم ال سی دی: قطعه دیگری که در ساخت صفحه نمایش گوشی به کار رفته ،فریم ال سی دی میباشد که نقش قاب را برای گوشی ایفا می کند و اجزای صفحه نمایش را در کنار هم قرار می‌دهد

تاچ : اگر پس از وارد شدن ضربه به گوشی صفحه ی نمایش، تصاویر را نشان می دهد اما در برابر لمس کردن عکس العملی ندارد یعنی این قطعه آسیب دیده و به تعمیر نیاز دارد.

ال سی دی: ال سی دی قسمتی از صفحه نمایش است که متن تصویر و همه چیز را نشان میدهد و در صورت بروز مشکل به تعمیر فوری نیاز دارد. باید بدانید که ال سی دی مهم‌ترین بخش نمایش گوشی است و همچنین رایج ترین نوع نمایشگر در گوشی ها می باشد به این دلیل که مصرف انرژی پایین و تصویر خوبی دارند .اگر این بخش آسیب ببیند نمایش دادن تصویر در صفحه گوشی شما با مشکل مواجه خواهد شد .مشکلاتی که برای این قطعه به وجود می‌آید می‌تواند ناشی از برخورد با آب و مایعات، سقوط از ارتفاع یا حتی قرار دادن اجسام سنگین روی گوشی باشد.


دلایل خراب شدن و سوختن ال سی دی گوشی چیست؟

پیش از معرفی نشانه های خراب شدن ال سی دی بهتر است به بررسی دلایل آسیب به آن بپردازیم.

نفوذ کردن آب و مایعات به داخل گوشی

همیشه نفوذ آب به داخل گوشی ها، چه ضد آب باشند چه نباشند مشکل ساز بوده و باعث ایجاد آسیب به قطعات گوشی می شود.همچنین نفوذ آب می‌تواند بر روی قطعه اصلی گوشی یعنی LCD تاثیر گذاشته و کارکرد آن را مختل کند. بنابراین همیشه به یاد داشته باشید برای جلوگیری از بروز این اتفاق و مشکل در گوشی خود ، با دست خیس از گوشی استفاده نکنید و گوشی را در تماس با آب و مایعات قرار ندهید.

لینک مطالب مرتبط:افتادن گوشی در آب و راه های تعمیر گوشی آب خورده

وارد شدن ضربه به گوشی

تقریبا می توانیم بگوییم که وارد شدن ضربه، اصلی‌ترین عامل خرابی ال سی دی گوشی های موبایل است. در اکثر مواقعی که LCD گوشی کاربران خراب می شود ،دلیل آن ضربه ای است که به آن وارد شده، در این بین افتادن گوشی از ارتفاع نقش مهمی دارد و در اکثر مواقع دیده شده که این موضوع منجر به خراب شدن تاچ و ال سی دی گوشی های هوشمند می شود.

وارد شدن فشار به گوشی

گاهی اوقات قرار دادن اجسام سنگین روی گوشی باعث شکستن آن شده و به تاچ و ال سی دی آسیب وارد می کند.

یا فشار اجسام واشیایی که همزمان با گوشی دریک جیب لباس خود قرار می دهید منجر به شکستن السیدی می شود.

گذر زمان و مصرف مداوم

LCD گوشی همانند دیگر قطعات گوشی پس از استفاده ی مداوم دچار اختلال عملکرد و گاها سوختگی می شود. در این مواقع می توانید با مراجعه به مراکز تعمیر متخصص و تعویض ال سی دی مشکل آن را رفع کنید.


نشانه های خرابی و سوختن ال سی دی موبایل چیست؟

تاچ گوشی درست عمل نمی کند

یکی از اصلی ترین نشانه های خرابی ال سی دی گوشی کار نکردن تاچ آن و یا بروز اختلال و تاخیر در عمل کرد تاچ گوشی است. البته گاهی اوقات ممکن است این مشکل در اثر باگ های نرم افزاری گوشی به وجود بیاید توصیه می کنیم در این حالت یک بار گوشی را ریست فکتوری کنید اگر مشکل رفع شد مطمئناً دیجیتایزر و یا تاچ گوشی مشکل پیدا کرده و نیاز به تعویض کامل تاچ ال سی دی خواهید داشت.

صفحه نمایش روشن نمیشود

دلیل روشن نشدن صفحه نمایش همیشه خرابی و سوختن ال سی دی نمی باشد گاهی اوقات ممکن است به دلیل بروز اختلال در عملکرد برد گوشی،آیسی پاور،آیسی لایت و شارژ، باتری ها و غیره باشد. اما  بعضی مواقع روشن نشدن صفحه نمایش ناشی از سوختن ال سی دی گوشی بوده و تنها راه حل این مشکل تعویض کامل تاچ ال سی دی می باشد.

سوسو زدن صفحه نمایش گوشی

شاید این مشکل در عملکرد گوشی شما اختلال ایجاد نکند اما مطمئناً یکی از اصلی ترین نشانه های خرابی ال سی دی میباشد و هر لحظه ممکن است ال سی دی گوشی به طور کامل بسوزد.

به وجود آمدن خطوط رنگی روی صفحه نمایش

یکی دیگر از نشانه های رایج خرابی LCD به وجود آمدن هاله های رنگی و خطوط روی صفحه نمایش می باشد که متاسفانه جز با تعویض ال سی دی از بین میرود

سیاه شدن کامل و یا بخشی از صفحه نمایش

سیاه شدن صفحه نمایش نمایانگر این است که این بخش از ال سی دی گوشی شما سوخته و نمی تواند عملکرد درست خود را ارائه کند ، در این شرایط تنها راه حل این مشکل تعویض کامل تاچ ال سی دی گوشی می باشد سیاه شدن صفحه نمایش را هم به عنوان یکی از نشانه های خرابی و سوختن ال سی دی گوشی های هوشمند به خاطر داشته باشید.

سوختن ال سی دی گوشی

تغییر رنگ صفحه ی نمایش گوشی بر اثر وارد شدن ضربه

پس از وارد شدن ضربه، صفحه گوشی شما به دلیل آسیب دیدگی پیکسل، از داخل به رنگ بنفش در می آید توجه داشته باشید که این مشکل فقط در اثر فشار بیش از حد و یا وارد شدن ضربه به نمایشگر به وجود می آید و راه حل آن تعویض کامل تاچ ال سی دی است.

لینک مطالب مربوط:علت و راه حل زرد شدن،سفید شدن،بنفش شدن و خرابی السیدی موبایل

نمایان شدن ترک و شکستگی روی صفحه نمایش

زمانی که روی صفحه نمایش گوشی شما ترک ایجاد می شود در ابتدا مطمئن شوید که این ترک مربوط به گلس محافظی که روی صفحه نصب کرده اید نیست، اگر این ترک روی نمایشگر خود گوشی باشد در عملکرد آن مشکل ایجاد کرده و بسته به شدت آسیب وارده نیاز به تعمیر و یا تعویض گلس ال سی دی دارد.


چگونه از وارد شدن آسیب به LCD جلوگیری کنیم؟

 از گلس محافظ ال سی دی استفاده کنید

گلس محافظ یک لایه پلاستیکی نازک می باشد که با نصب آن بر روی صفحه نمایش موبایل می توانید از به وجود آمدن خط و خش روی آن جلوگیری کنید،گلس پلاستیکی به عنوان لوازم جانبی گوشی موبایل عرضه می شود همچنین گلس می تواند در جلوگیری از خرابی ال سی دی موثر باشد ،چون نیروی وارده و ضربه را به صفحه گوشی کم می کند.

پیشنهاد ما به عنوان تعمیرکار این است که از گلس های شیشه ای به جای گلس پلاستیکی وسرامیکی استفاده کنید به دلیل اینکه در گلس های پلاستیکی ضربه وارده بر روی گلس اثر نمی کند وضربه به السیدی انتقال پیدا می کند ولی در گلس محافظ شیشه ای ضربه و نیرو بر روی گلس پخش شده و نیروی کمتری به السیدی منتقل می شود.

از گارد محافظ گوشی استفاده کنید

گارد محافظ گوشی یکی دیگر از لوازم های جانبی گوشی موبایل است که عرضه می شود و در محافظت از گوشی تاثیر زیادی دارند. اگر گوشی شما از ارتفاع بیفتد این گارد نیروی وارده را خنثی خواهد کرد و شدت نیروی مخرب را ال سی دی کم میکند.

اگر از خرابی و شکستن السیدی گوشی خود کلافه شده اید و چندبار برای تعمیر آن هزینه کرده اید پیشنهاد می کنیم از گاردهایی استفاده کنید که بصورت کتابی هستند و السیدی گوشی را پوشش می دهند.

با دست خیس از گوشی خود استفاده نکنید

گاهی اوقات استفاده کردن از گوشی با انگشت خیس باعث می شود آب به داخل گوشی نفوذ کرده و عملکرد تاچ ال‌سی‌دی مختل شود.همچنین ضدعفونی کردن گوشی با الکل هم می تواند باعث خرابی صفحه نمایش گوشی شود.باید توجه کنید که حتما از پاشش مستقیم الکل به روی السیدی گوشی خودداری کنید و درصورت نیاز با دستمال مرطوب به الکل این کار را انجام دهید.

در اکثر مواقع رطوبت و ضدعفونی کردن باعث خرابی بک لایت گوشی شده و لکه های سفیدی بر روی السیدی ظاهر می شود.

دلیل بلند شدن ال سی دی گوشی چیست؟

کاربران بلند شدن ال سی دی گوشی را با عناوین مختلف مانند لق شدن ، شل شدن صفحه ال سی دی یا حتی باد کردن آن می شناسند.

خراب شدن و باد کردن باتری گوشی، ضربه خوردن گوشی ،تعویض صفحه نمایش گوشی توسط افراد غیر متخصص، حرارت بالای موبایل و ضدعفونی توسط الکل از دلایل اصلی بلند شدن ال سی دی است.

هزینه تعمیر ال سی دی گوشی چقدر است؟

سوختن ال سی دی گوشی

هزینه تعمیر کردن ال سی دی گوشی بسته به مدل گوشی و کیفیت صفحه نمایش آن متفاوت است برای مثال گوشی هایی با صفحه نمایش های بزرگتر و با کیفیت تر برای تعمیر ال سی دی هزینه بیشتری نیاز دارند.

در مرکز تعمیرات موبایل ۰۹۱۳ تعویض ال سی دی گوشی شما با قطعات اصلی و اورجینال با کمترین هزینه انجام می‌شود و در اسرع وقت میتوانید گوشی خود را تعمیر شده و سالم تحویل بگیرید.همچنین میتوانید از فروشگاه موبایل0913  خرید تاچ ال سی دی گوشی خود را انجام دهید.

مرکز تعمیرات موبایل ۰۹۱۳ دارای نماد اعتماد از وزارت صنعت،معدن وتجارت است و تعمیر انواع برند های گوشی و تبلت سامسونگ، هواوی، شیائومی، اپل، نوکیا، الجی،سونی و … را در کمترین زمان انجام می دهد. تعمیرات موبایل و تبلت به دو صورت حضوری و غیرحضوری انجام می شود و در صورتی که به علت کمبود زمان یا رعایت شرایط کرونا امکان مراجعه حضوری ندارید،می توانید با هماهنگی گوشی خود را برای ما با پیک یا پست ارسال کنید.

جهت رزرو وقت تعمیر کلیک کنید:تماس با ما

تعمیرات موبایل0913 تعمیرات موبایل

‫12 دیدگاه ها

 1. سلام گوشی من سامسونگ A7 هست. ال سی دی با ریختن دلستر سوخت.عوض کردم. بعد یک ماه خودبه خود خاموش شد گفتن دوباره سوخته.
  یه ال سی دی جدید گذاشتن. بعد یک هفته دوباره خاموش شد اما یک ساعت بعد روشن شد الان داره کار میده. مشکلش چیه؟

  1. سلام ال سی دی رو عوض کردین حافظه داخل گوشی یادداشت ها و گالری و اینا پاک شدن؟
   ال سی دی گوشیم شکسته نگران اطلاعات داخل گوشیمم

 2. مدل گوشیم ‌ ،a70.هستش تاچ ال سی دی کار میکنه وصدا داره ولی تصویر نشون نمیده . یه جا بردم گفتن ال سی دی سوخته وهزینه اش هم ۳۸۰۰ تومنه. آیا واقعا ال سی دی سوخته یا بردش کار نمیکنه

 3. سلام من شب گوشی رو زدم شارز صبح پاشدم دیدم لمس گوشی کار نمی کنه ایراد از چیه
  حتی رمزمم نمی تونم زدم گوشی a72 هستش

  1. سلام احتمالا باگ نرم افزاری پیدا کرده دکمه ولوم پایین و پاور را ۱۵ثانیه بگیرید.

 4. سلام نزدیک به یه ماهی میشه که گوشیم از دستم افتاده و چندین خط روش اومده که بنفش و سبز دیده میشه ولی گوشی هنوزم خوب کار میکنه میخواستم بدونم باید کجاشو تعمیر کنم و هزینش چقدر میشه مدل گوشیم a13هست

 5. دردوطرف گوشی جی پلاس من لکه زرد و قهوه ای و سفید شدن علتش جیه

  1. سلام من ال سی دی گوشیمو عوض کردم خواستم ببینم امکان خرابی دوباره بدون ضربه دیدن هست یا خیر ؟

 6. سلام وقتتون بخیر،اگر تاچ گوشی کار نکنه هم باید کلش تعمیر و عوض بشه؟؟آدرس مرکز تعمیرتون رو میشه بگید و اینکه گوشی آیفون هم تعمیر میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 7. گوشی من از دستم افتاد و حالا گوشش لکه های مشکی افتاده ،نیاز داره کلا ال سی دیش عوض بشه؟؟ مدل گوشیم سامسونگ a51 هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button