آموزش رفع مشکلات موبایل
موضوعات داغ

مشکل خش خش کردن صدای اسپیکر

شنیدن صدای خش خش ویا نویز از اسپیکر  در هنگام گوش دادن به موزیک ویا دیدن فیلم  یکی از شایعترین مشکلاتی است که برای اسپیکرها بوجود می اید که  بسیار آزار دهنده است و در برخی مواقع استفاده ار اسپیکر را غیر ممکن میسازد. ما در این مقاله سعی داریم علت های بوجود آمدن خش خش در اسپیکررا مورد بررسی قرار دهیم که البته در بیشتر موارد خودتان میتوانید این مشکل را حل کنید. پس اگر شما میخواهید بدانید علت آن چیست وچگونه می توان این مشکل رو حل کرد با ما همراه باشید.

چند عامل باعث ایجاد شدن صدای خش خش در اسپیکر میشود.

به طور کلی استفاده از 100 درصد توان هر اسپیکر در طولانی مدت دچار افت کیفیت صدا،گرفتگی و یا ایجاد نویز میشود بنا براین توصیه میشود 10 درصد از آخرین ولوم دیواسی را استفاده نکنید مثلا اگر دیواسی 50 تا ولوم دارد شما از 45 درصد به بعد رو نادیده بگیرید.ودیگر اینکه اسپیکر خود را از وسایلی که امواج مغناطیس دارند دور نگه دارید.

ونکته دیگر اینکه در زمان بوجود آمدن خش خش ویا نویزباندها را یکی یکی جدا کنید ببینید مشکل از کجاست. فیش متصل رو چک کنید ممکن است اشکال از فیش رابط باشد.وعلت دیگر مستهلک شدن اسپیکر و فرسوده شدن صفحات باند یا قطعات اسپیکرکه به مرور زمان باعث افت صدا ونویز و خش خش میشود که در این صورت باید قطعات فرسوده رو تعویض کرد.

وجود گردوغبار وخیس شدن  با آب

وجود گردوغبار وخیس شدن  با آب

اگراسپیکر در مکان نمناک و مرطوب ویا در مجاورت بخار قرار داشته باشد این باعث میشود که در طی گذشت زمان باندهای اسپیکر شما دچار مشکل شود.پس باید اسپیکر خود را این مکان دور نگاه دارید.

حفره های اسپیکر طی مرور زمان از خاک وگرد وغبار پر شده واین می تواند مانع پخش صدا وایجاد نویز شود که باید خودتان دست بکار شوید وبه وسیله یک مسواک قدیمی گردوغبار رو به آرامی پاک سازی کنید. خیس شدن به وسیله آب یکی دیگر از علت های بوجود آمدن صدای خش خش و افت کیفیت صدا دراسپیکراست که در صورت بروز این مشکل قطعات اسپکر رو با احتیاط باز کنید وآن رابه وسیله دستمال خشک کنید و بهتر است  قطعات را در مجاورت هوای گرم وخشک قراردهید تا خشک شود. وبعد از این که مطمئن شدید که کاملا خشک شده قطعات دوباروبا دقت ببندید. توجه کنید هرگز ازجارو برقی و یا سشواربرای خشک کردن قطعات اسپیکر خود استفاده نکنید چون ممکن دچار آسیب شود واگر خودتان قادر به انجام این کار نیستید آن را نزد تعمیرکار ببرید.

وارد شدن ضربه

یکی دیگر از علت های شایع که باعث ایجاد مشکل و خش خش در اسپیکر میشود،  وارد شدن ضربه ویا مراقب نبودن هنگام جابجایی اسپیکر بوجود می آید که در ابتدا ممکن است شما فقط شاهد کاهش بی کیفیت بودن صدا شوید ولی به مرور زمان مشکل بیشتر میشود وباعث ایجاد خش خش ونویزهای آزاردهنده هنگام پخش صدا  میشود که در این صورت باید اسپیکر خود نزد تعمیرکار ببرید ویا آن  را تعویض کنید.

ضد عفونی کردن گوشی با الکل مشکل جدید برای اسپیکر

بیشتر کاربرانی که مشکل خش خش کردن اسپیکر را داشته اند با مراجعه به تعمیرگاه ها و پرسش نحوه عملکرد آنها متوجه شده ایم که گوشی خود را با موادی همچون الکل بصورت مستقیم ضدعفونی می کرده اند. و اکثر این افراد خیال می کنند که چون کارخانه ی سازنده اذعان داشته است که گوشی ضد اب است می توانند با خیال راحت آن را در معرض مایعات قرار دهند.

در صورتی که هیچکدام از گوشی های بازار ضد آب نیستند و تنها ضد رطوبت هستند و در برابر مثلا رطوبت دست یا رطوبت شدید هوا مقاوم هستند.پس اگر قصد ضد عفونی کردن گوشی خود را دارید حتما از دستمال مرطوب استفاده کنید و از پاشش مستقیم الکل خودداری کنید.

جمع بندی مشکل خش خش کردن اسپیکر

اگر شما هم با مشکل خش خش کردن اسپیکر مواجه شدید ابتدا منافذ خروجی ان را بررسی کنید اگر کثیفی و غباری مشاهده کردید با یک دستمال و سوزن با احتیاط کامل انها را برطرف کنید. اگر مشکل حل نشد احتمالا اتصالات اسپیکر با برد دچار مشکل شده است که باید توسط یک تعمیرکار مجرب این اتصالات بررسی شود.

تعمیرات موبایل0913

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام من باند ماشینم صدای خش خش میده بعد از این که تعمیر کردم چیکار کنم درست شه اگه بگین ممنون میشم
    للللللللللل

  2. بلندگوی شیائومی گوشی نوت 8 پرو صداش قطع و وصل میشه شما قطعه بازر نوت 8 پرو رو دارین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button