آموزش رفع مشکلات موبایل

باد کردن باتری هواوی

اگر باتری گوشی هواوی شما باد کرده است نگران نباشید چون باد کردن باتری در اکثر مدل های هواوی بعد از مدتی استفاده از گوشی موضوع عجیبی نیست و شاید بتوان گفت برای همه کاربران این گوشی رخ می دهد.

این مقاله که توسط کارشناسان نمایندگی هواوی اصفهان تالیف شده است قضیه تورم و باد کردن باتری گوشی های هواوی را باهم بررسی خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت در صورت بروز چنین مشکلی چه کار باید بکنید.

جنس باتری گوشی های هواوی چیست؟

باتری گوشی های هواوی از نوع لیتیوم یون هستند. باتری های لیتیوم یون نوعی از باتری های شارژی هستند که به وسیله شارژ  شدن نیاز های مخاطبان را بر طرف میکنند.

در این باتری ها هنگام تخلیه ، یون های لیتیوم از الکترود منفی به طرف الکترود مثبت آن رفته و در وقت شارژ شدن در خلاف جهت حرکت میکنند.

از این باتری ها معمولا در تلفن های همراه ، وسایل نقلیه الکتریکی و… استفاده میشود و استفاده از این نوع باتری ها در حال افزایش است.باتری های لیتیوم یونی مشکلات خاصی را برای کاربران گوشی ها به وجود آوردند. مثل زود خالی شدن شارژ باتری هواوی که کاربران زیادی از آن رنج می‌برند.ماهیت باتری های لیتیوم یونی به صورتی است که با گذشت زمان توان شارژدهی و ظرفیت آن ها افت خواهد کرد  و متاسفانه هیچ راهی برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل وجود ندارد چون عامل این مشکل،ماهیت و ساختار باتری می باشد.

باد کردن یا تورم باتری گوشی

چه چیزی باعث تورم باتری ها می شود؟

مانند بسیاری از چیزهای دیگر در زندگی ، دلیل متورم شدن باتری تلفن های هواوی به واکنش های شیمیایی برمی گردد و اساساً با واکنش های استوکیومتری توجیه می شوند. باتری های لیتیوم یونی برای شارژ شدن به یک واکنش شیمیایی خاص متکی هستند. همانطور که ممکن است از شیمی دبیرستان به یاد داشته باشید ، اگر در یک واکنش شیمیایی تمام معرف های موجود به طور کامل مصرف نشوند ، در آخر محصولات اضافه ایجاد می کند و گاهی اوقات این محصولات جانبی نامطلوب هستند.

در این موارد واکنش های ناقص باعث ایجاد گرما و گاز شده و در ادامه باتری گوشی متورم میشود و باد میکند.

باد کردن باتری

علل متداول و معمول تورم و باد کردن باتری عبارتند از :

1. شارژ بیش از حد گوشی موبایل که واکنش های بین الکترودها و الکترولیت را با آزاد شدن گرما و گازها تسریع می کند.

2. کیفیت و طراحی ضعیف سلول باتری بعلاوه نسبت استوکیومتری کم آند به کاتد.

3. آسیب فیزیکی که به الکترودها در حین مونتاژ سلول باتری و یا حین استفاده از محصول وارد می شود.

4. قرار گرفتن در معرض دمای بالا و استفاده از آن هنگام داغ بودن. (گوشی خود را داخل ماشین خود رها نکنید)

5. تخلیه عمیق و بیش از حد سلول باتری ، هر چیزی که میزان تخلیه باتری را بیش از حد افزایش دهد برای باتری مضر است. ( از جمله کیفیت تولید ضعیف و قرارگرفتن در معرض گرما )

6. عمر طبیعی آن ، یکی دیگر از عوامل باد کردن باتری گوشی هواوی شما خواهد بود. به هر حال باتری ها تاریخ انقضا خواهند داشت و بالاخره پس از استفاده طولانی مدت از آن ها ممکن است خراب شوند.


علائم باد کردن باتری گوشی هواوی

خالی شدن سریع باتری گوشی

اکثر مواقع زمانی که باتری گوشی مشکل پیدا کرده و باد میکند،باعث می شود که باتری نتواند مدت زیادی شارژ نگه دارد و  شارژ گوشی شما سریعا تخلیه شود که یکی از علائم خرابی و باد کردن باتری موبایل می باشد.

خاموش و روشن شدن ناگهانی گوشی

یکی دیگر از علائم باد کردن باتری گوشی خاموش و روشن شدن خود به خود گوشی می باشد.اگر گوشی شما هم این مشکل را دارد احتمالا باتری آن باد کرده و نیاز به تعمیر یا تعویض توسط تعمیرکاران دارد.

شارژ نشدن باتری

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که با وصل کردن گوشی به شارژر ،باتری آن شارژ نشود که همین یکی از علائم خرابی باتری و باد کردن آن می باشد.در این هنگام الکترود های باتری لیتیوم یونی قادر نیستند انرژی را منتقل کنند و در عملکرد باتری اختلال ایجاد میکنند.


چگونه از باد کردن باتری گوشی هواوی خود جلوگیری کنیم؟

حال با توجه به خطراتی که ممکن است به وجود آید ، چه کاری می توانیم انجام دهیم تا مشکل بزرگی ایجاد نشود؟

1. گوشی هواوی خود را بیش از حد به برق متصل نگذارید. باتری های لیتیوم یونی برای انجام چرخه خود ( تخلیه و شارژ مجدد ) طراحی شده اند ، بنابراین متصل نگه داشتن آنها به برق به این معنی است که نمی توانند به اندازه ظرفیت خود کار کنند.

2. از شارژر با ظرفیت برق مناسب استفاده کنید. گاهی اوقات شارژر اصلی گوشی هواوی شما گم یا خراب می شود و به دنبال شارژر جدید می گردید. رفتن به سراغ یک گزینه ارزان قیمت ممکن است یک گزینه اقتصادی خوب به نظر برسد ، اما ممکن است قدرت یکسانی نداشته باشند و به باتری و گوشی شما آسیب برساند.

3. اگر باتری گوشی شما آسیب دیده است یا دیگر آنطور که باید کار نمی کند ، آن را تعویض کنید. تمام باتری ها در نهایت از کار می افتند ، اگر متوجه شدید که باتری بیش از حد داغ می شود یا به سرعت شارژش را از دست می دهد ، یک باتری جدید تهیه کنید چون اگر در دستگاه شما باقی بماند، ممکن است متورم شود و باد کند.

4. گوشی هواوی را در محیط خشک و خنک نگهداری کنید. فضای داغ داخل خودرو و محیط های مرطوب دشمن سلامت باتری هستند.


با باتری متورم شده و باد کرده خود چه کنیم؟

باتری باد کرده گوشی هواوی شما قرار نیست با گذشت زمان بهتر و ایمن تر شود. حتی اگر دستگاه شما همچنان کار می کند ، باتری باید فوراً تعویض شود زیرا استفاده از دستگاه یا اتصال آن به برق می تواند خطرناک باشد.

مراقب باشید ، تجمع گازها ، باتری لیتیوم یون متورم و باد کرده را آسیب پذیر می کند زیرا بدنه آن تحت فشار قرار میگیرد. هرگز سعی نکنید باتری را سوراخ کنید تا گازها آزاد شود!

در صورت امکان باتری را با دقت خارج کنید. اگر قابل جابجایی نیست یا در هنگام جدا کردن احساس مقاومت می‌کنید ، آن را متوقف کرده و به تعمیرگاه های مجاز ببرید. اگر توانستید باتری را با موفقیت خارج کنید ، آن را در جای خنک و مطمئن قرار دهید. این از آسیب بیشتر در هنگامی که شما به این فکر میکنید باتری را کجا ببرید جلوگیری میکند.

باتری خود را به یک مرکز مجاز  تعمیر تلفن همراه ببرید. این مکان ها فرآیندهای بازیافت صحیحی را برای اطمینان از بازیافت و دفع ایمن ارائه می کنند.


آیا همه باتری های لیتیوم یونی متورم می شوند؟

برخی از باتری هایی که با کیفیت بالا ساخته شدند عمر بیشتری دارند و اکثرا باد نمی کنند. اما برخی باتری های ارزان قیمت که از متریال بی کیفیت و کهنه ساخته شدند خیلی سریع تر علائم خرابی و باد کردن را نشان می دهند.


آیا می توان برای تعمیر کردن باتری گوشی باد کرده، آن را درون فریزر گذاشت؟

خیر با این کار شما یک باتری باد کرده ی سرد تحویل میگیرید!!! و هیچ تاثیری روی سلامت باتری شما نمیگذارد چون این اتفاق در اثر فرایند شیمیایی که درون باتری رخ داده اتفاق افتاده است و تغییر دما دیگر این فرایند را معکوس نمیکند.

باد کردن باتری ناشی از تجزیه الکترولیت و ایجاد گازها می باشد و امکان منفجر شدن آن وجود دارد ، با استفاده کردن از این باتری ممکن است به خودتان آسیب بزنید

جهت رزرو وقت تعمیر در تخصصی ترین مرکز تعمیر موبایل اصفهان و ارتباط با ما کلیک کنید: تماس با ما

همچنین می توانید جهت خرید باتری هواوی اورجینال از فروشگاه سایت موبایل۰۹۱۳ که دارای نماد اعتماد الکترونیکی است اقدام کنید.

تعمیرات موبایل0913 تعمیرات موبایل

‫2 دیدگاه ها

  1. آیا نصب برنامه های خنک کننده گوشی هم باعث باد کردن باطری گوشی میشن؟؟؟گوشیم سامسونگ a52 هست خیلی داغ میکنه

  2. سلام من گوشیم redmi note 9pro هست الان تقریبا ۷ ماه میشه که گوشی رو خریدم استفاده زیادی هم ازش نکردم فقط، الان حس میکنم گوشیم یکم کج شده احتمالش هست به خاطر باد کردن باطریش باشه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button