آموزش رفع مشکلات موبایل
موضوعات داغ

بهترین روش های حل مشکل گوشی آب خورده

چگونگی حل مشکل گوشی آب خورده قطعا برای شما کار آمد خواهد بود چرا که امروزه با توجه به افزایش قیمت گوشی، تعویض گوشی در اثر حوادث گوناگون آخرین چیزی است که هر فرد به آن فکر می کند. این امر که موبایل و لوازم الکترونیکی نباید با آب و سایر مایعات در تماس باشند بدیهی است اما ممکن است تصادفا گوشی شما به داخل آب بیافتد یا دستتان به طور اتفاقی به لیوان نوشیدنیتان برخورد کند و محتویات آن روی گوشی بریزد و … در چنین شرایطی اهمیت دانستن اقداماتی که باعث حفظ گوشی از خرابی های پیش رو و حل مشکل گوشی آب خورده می شود، نمایان خواهد شد.بسیاری معتقدند که گوشی آب خورده دیگر قابل بازیابی نیست،این تصوری غلطی است چرا که در هنگام آب خوردگی گوشی و انجام اقدام مناسب تعمیر آن امکان پذیر خواهد بود. در ادامه برای آشنایی با موثر ترین روش ها که سبب نجات گوشی شما می شود همراه ما باشید.

-اتفاقاتی که برای گوشی آب خورده می افتد:

-در مسیر های مختلف روی مادربورد گوشی اتصالات کوتاهی ایجاد می شود.اتصال کوتاه زمانی رخ میدهد که جریان الکتریکی در مسیری اشتباه و برنامه ریزی نشده برقرار شود.

-یکی دیگر از مشکلات گوشی آب خورده گم شدن مسیرها روی مادربورد است.در واقع پس از آب خوردگی گوشی دیگر قادر به پیدا کردن مسیرهای درست روی بورد نخواهد بود.آب پس از نفوذ به مادربورد شروع به تبخیر شدن میکند.با اینکه ظاهرا آب روی گوشی خشک شده است،درون مادربورد همچنان قطعات آب وجود دارد از این رو توصیه اکید میکنیم به هیچ عنوان گوشی روشن نشود چرا که پس از روشن کردن گوشی آب روی مادربورد تبخیر میشود و سبب اتصالات کوتاه روی قسمت های دیگر بورد و خرابی آن میشود.

-موثر ترین روش های حل مشکل گوشی آب خورده :

آسیب های وارد شده به گوشی با توجه به مدت زمانی که گوشی در معرض آب قرار گرفته و همچنین مدل گوشی متفاوت است و ممکن است باعث آسیب رسیدن به مادربرد، ال سی دی، باتری و … شود. حتی گوشی هایی که استاندارد IP68 (ضد آب) دارند نیز در عمق و مدت زمان معینی قادر به مقاومت در برابر آب خواهند بود. در واقع این طور باید گفت هر چه مدت زمان تماس گوشی با آب کمتر باشد، احتمال کاهش خسارت و عدم بروز مشکل در گوشی بیشتر خواهد شد.از این رو سرعت عمل شما در هنگام آب خوردگی گوشی بسیار موثر است.

-اقداماتی که بلافاصله بعد از تماس گوشی با آب باید انجام دهید:

-اولین قدم حفظ خونسردی و داشتن سرعت عمل است. الکتریسیته و آب دشمن یکدیگرند؛بلافاصله گوشی خود را از آب دور کنید و آن را خاموش کنید.به هیچ عنوان سعی نکنید با فشار دادن دکمه های گوشی از کار کردن یا نکردن گوشی اطمینان حاصل کنید.انجام این کار میتواند منجر به از دست رفتن گوشی شما شود.و در صورتی که گوشی خاموش بود، به هیچ عنوان آن را روشن نکنید و سعی کنید آب موجود روی گوشی را فورا خشک کنید.

-اگر آب خوردگی گوشی قابل توجه است و گوشی کاملا در ظرف آب یا هر محلول دیگر قرار گرفته است توصیه اکید میکنیم که از تلاش های مکرر برای روشن کردن گوشی و یا داخل شارژ زدن آن جلوگیری کنید.

-اگر به وکیوم یا دستگاه مکنده دسترسی دارید از آن برای خارج کردن آب از مجاری گوشی استفاده کنید.

-به هر میزان که بعد از آب خوردگی با گوشی کار کنید خسارت بیشتری به آن وارد می کنید.بهترین کار خاموش کردن سریع گوشی است.

-حتی توصیه میکنیم وقتی که به تعمیرگاه موبایل مراجعه کردید از تعمیرکار بخواهید تا قبل از سرویس کامل برد از روشن کردن آن جلوگیری کند.

 

-جدا کردن قسمت های جدا شونده

 • قسمت های جدا شونده گوشی مانند غلاف سیم کارت (سیم کارت)، کارت حافظه و باتری (در صورتی که گوشی شما باتری قابل تعویض توسط کاربر داشته باشد) را جدا کنید. هنگام جدا سازی توجه داشته باشید که گوشی را تکان ندهید و یا به آن ضربه وارد نکنید چرا که این کار باعث نفوذ بیشتر آب به داخل گوشی می شود.
 • قسمت های خارج شده گوشی و نیز قسمت های در دسترس را با پارچه ای نرم و بدون پرز به خوبی خشک کنید. توجه داشته باشید به هنگام خشک کردن گوشی آب موجود بر سطح آن را به سمت شکاف ها و حفره های موجود در گوشی (درگاه یو اس بی، اسپیکر، جک هدفون و …) هدایت نکنید.
 • گوشی را روی یک حوله و در یک مکان کاملا خشک قرار دهید و منتظر بمانید تا گوشی کاملا خشک شود.

در مورد قرار دادن گوشی آب خورده در برنج نظرات متفاوتی وجود دارد. برنج به خوبی رطوبت را جذب می کند و برخی معتقدند که قرار دادن گوشی آب خورده در برنج کمک کننده خواهد بود و برخی دیگر معتقدند این روش برای گوشی های هوشمند پاسخگو نیست.و علاوه بر ان ممکن است گرد و غبار برنج نیز وارد منافذ گوشی شوند.

این کار ها را با گوشی آب خورده خود انجام ندهید

 • به هنگام خشک کردن گوشی، حوله و یا هر جسم خارجی دیگر مانند گوش پاک کن  و … را وارد درگاه شارژر گوشی نکنید.
 • به هیچ عنوان گوشی را روشن نکنید.
 • برای خشک کردن گوشی از هیچ وسیله گرمایشی مانند سشوار استفاده نکنید و سعی نکنید گوشی خود را گرم کنید. همچنین گوشی خود را مقابل پنکه نیز قرار ندهید و برای خشک کردن آن درون گوشی فوت نکنید.
 • به هیچ عنوان دکمه های گوشی خود را فشار ندهید.
 • برای خارج کردن آب از داخل گوشی آن را تکان ندهید یا به آن ضربه نزنید.
 • به هیچ عنوان گوشی خود را به شارژر متصل نکنید و کلا دور شارژ کردن گوشی را خط بکشید.

 

چگونگی حل مشکل گوشی آب خورده قطعا برای شما کار آمد خواهد بود. ممکن است تصادفا گوشی شما به داخل آب بیافتد یا دستتان به طور اتفاقی به لیوان نوشیدنیتان برخورد کند و محتویات آن روی گوشی بریزد و ... در چنین شرایطی اهمیت دانستن اقداماتی که باعث حفظ گوشی از خرابی های پیش رو و حل مشکل گوشی آب خورده می شود، نمایان خواهد شد.

فرآیند خشک شدن گوشی معمولا یک تا دو روز طول خواهد کشید و در این مدت گوشی خود را در مکان خشکی که قرار داده اید به حال خود رها کنید و مدام آن را چک نکنید و تا از بین رفتن کامل رطوبت آن صبور باشید. بعد از این چند روز به سراغ گوشی خود بروید و قطعاتی که از آن جدا کرده بودید را سر جای خود قرار دهید. اکنون وقت تست کردن گوشی است. اگر گوشی روشن نشد ممکن است باتری آن خالی شده باشد، اگر بعد از شارژ کردن آن مجددا کار نکرد، احتمالا باتری آن آسیب دیده و یا سایر مشکلات که برای حل کردن آن  باید به یک متخصص تعمیرات موبایل برای حل مشکل گوشی آب خورده خود مراجعه کنید.

 

سوالات متداول در مورد گوشی آب خورده

1-بعد از خیس شدن گوشی برای قسمت های مختلف گوشی چه اتفاقی می افتد؟

به دلیل وجود املاح در آب چنانچه بعد از آب خوردگی گوشی را روشن کنید و دکمه پاور آن را فشار دهید به دلیل ورود جریان به مدار موبایل،قطعات آن شامل آی سی ها،خازن ها و مقاومت ها سولفاته می شوند و دچار اتصال کوتاه می شوند.

2-آیا گوشی آب خورده را با سشوار خشک‌ کنیم ؟

هنگام خشک کردن باید توجه داشته باشید که حرارت زیاد به ال سیدی و باطری گوشی آسیب وارد می کند و اگر حرارت زیادی به پشت گوشی وارد شود احتمال انفجار باطری هم وجود دارد.

3-آیا گذاشتن گوشی آبخورده در برنج تاثیری دارد؟

گذاشتن گوشی در برنج از رطوبت آن می کاهد اما اگر میزان آب خوردگی گوشی زیاد باشد باید حتما درب گوشی توسط تعمیرکار مجرب باز شده و گوشی کاملا سرویس و خشک شود.

4-اگر گوشی آب خورده باشد می توانم آن را خاموش کنم؟

در صورتی که گوشی شما داخل آب افتاد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن را خاموش کنید، حتی اگر به نظر می رسدکه گوشی کار می کند، تا از هر گونه اتصال کوتاه جلوگیری شود.وپس از ان گوشی را در یک جای خشک بگذارید تا طی 24الی48 ساعت کاملا خشک شود.

و در اخر لازم است بدانید در مرکز تعمیرات موبایل0913 کلیه خدمات تعمیرات گوشی از جمله تعمیر گوشی های اب خورده توسط متخصصین و تکنسین های مجرب انجام میشود.شما عزیزان میتوانید هم به صورت حضوری و هم از طریق پستی جهت تعمیر گوشی خود در این مرکز اقدام کنید.

مراحل ارسال کالا به نمایندگی تعمیرات موبایل0913

 • بسته بندی دستگاه به نحوی که در حین انتقال آسیب نبیند
 • شرح مشکل در یک برگه و قرار دادن آن در مرسوله پستی
 • ارسال دستگاه به نمایندگی تعمیرات موبایل0913
 • تحویل دستگاه به نمایندگی تعمیرات موبایل0913
 • بررسی و عیب یابی دستگاه و براورد هزینه تعمیرات
 • تماس با مشتری و اعلام هزینه تقریبی
 • آغاز روند تعمیرات در صورت رضایت کاربر
 • گزارش به مشتری در صورت نیاز به تعویض قطعه .
 • تست کامل دستگاه پس از پایان مراحل تعمیر
 • ارسال شماره حساب یا شماره کارت با توجه به درخواست مشتری جهت پرداخت هزینه
 • ارسال دستگاه مورد نظر به آدرس ارائه شده توسط کاربر و توجه به نکات ایمنی (بسته بندی اصولی و …)
 • ارائه گارانتی معتبر پس از تعمیر محصول مورد نظر
 • درج دقیق آدرس، شماره تلفن و کد پستی روی بسته ارسالی توسط کادر اجرایی نمایندگی تعمیرات موبایل0913
 • تحویل دستگاه به مشتری
 • ارسال شماره ی پیگیری به شماره موبایل قید شده روی بسته ارسالی.

جهت اطلاعات بیشتر باما در تماس باشید.

فیلم تعمیر گوشی آب خورده

در ویدئو زیر برای آشنایی شما عزیزان با نحوه تعمیر گوشی آب خورده یک گوشی سامسونگ که با مشکل آب خوردگی خاموش شده بود را برای شما عزیزان تعمیر کرده ایم.

تعمیرات موبایل0913 تعمیرات موبایل

‫34 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  گوشی من نوکیا e5 هستش متأسفانه در داخل لباس شویی شسته شد من داخل برنج حدود ۴ روز گذاشتم بعد زدم شارژ روشن شد و بعد از چند دقیقه خودکار خاموش شد یک هفته بعد دوباره زدم شارژ رو شن شد و باز هم همون اتفاق افتاد و دیگه روشن نمیشه بنظرتون چه راه حلی وجود دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button