آموزش رفع مشکلات موبایل
موضوعات داغ

موثر ترین روش های حل مشکل گوشی آب خورده

چگونگی حل مشکل گوشی آب خورده قطعا برای شما کار آمد خواهد بود چرا که امروزه با توجه به افزایش قیمت گوشی، تعویض گوشی در اثر حوادث گوناگون آخرین چیزی است که هر فرد به آن فکر می کند. این امر که موبایل و لوازم الکترونیکی نباید با آب و سایر مایعات در تماس باشند بدیهی است اما ممکن است تصادفا گوشی شما به داخل آب بیافتد یا دستتان به طور اتفاقی به لیوان نوشیدنیتان برخورد کند و محتویات آن روی گوشی بریزد و … در چنین شرایطی اهمیت دانستن اقداماتی که باعث حفظ گوشی از خرابی های پیش رو و حل مشکل گوشی آب خورده می شود، نمایان خواهد شد. در ادامه برای آشنایی با موثر ترین روش ها همراه ما باشید.

موثر ترین روش های حل مشکل گوشی آب خورده :

آسیب های وارد شده به گوشی با توجه به مدت زمانی که گوشی در معرض آب قرار گرفته و همچنین مدل گوشی متفاوت است و ممکن است باعث آسیب رسیدن به مادربورد، ال سی دی، باتری و … شود. حتی گوشی هایی که استاندارد IP68 (ضد آب) دارند نیز در عمق و مدت زمان معینی قادر به مقاومت در برابر آب خواهند بود. در واقع این طور باید گفت هر چه مدت زمان تماس گوشی با آب کمتر باشد، احتمال کاهش خسارت و عدم بروز مشکل در گوشی بیشتر خواهد شد.

اقداماتی که بلافاصله بعد از تماس گوشی با آب باید انجام دهید

اولین قدم حفظ خونسردی و داشتن سرعت عمل است. بلافاصله گوشی خود را از آب دور کنید وآن را خاموش کنید و در صورتی که گوشی خاموش بود، به هیچ عنوان آن را روشن نکنید و سعی کنید آب موجود روی گوشی را فورا خشک کنید.

اگر آبخوردگی گوشی قابل توجه است و گوشی کاملا در ظرف آب یا هر محلول دیگر قرار گرفته است توصیه اکید میکنیم که از تلاش های مکرر برای روشن کردن گوشی و یا داخل شارژ زدن آن جلوگیری کنید.

به هر میزان که بعد از آبخوردگی با گوشی کار کنید خسارت بیشتری به آن وارد می کنید.بهترین کار خاموش کردن سریع گوشی است.

حتی توصیه میکنیم وقتی که به تعمیرگاه موبایل مراجعه کردید از تعمیرکار بخواهید تا قبل از سرویس کامل برد از روشن کردن آن جلوگیری کند.

اقداماتی که بعد از آب خوردگی گوشی باید انجام دهید

-جدا کردن قسمت های جدا شونده

 • قسمت های جدا شونده گوشی مانند غلاف سیم کارت (سیم کارت)، کارت حافظه و باتری (در صورتی که گوشی شما باتری قابل تعویض توسط کاربر داشته باشد) را جدا کنید. هنگام جدا سازی توجه داشته باشید که گوشی را تکان ندهید و یا به آن ضربه وارد نکنید چرا که این کار باعث نفوذ بیشتر آب به داخل گوشی می شود.
 • قسمت های خارج شده گوشی و نیز قسمت های در دسترس را با پارچه ای نرم و بدون پرز به خوبی خشک کنید. توجه داشته باشید به هنگام خشک کردن گوشی آب موجود بر سطح آن را به سمت شکاف ها و حفره های موجود در گوشی (درگاه یو اس بی، اسپیکر، جک هدفون و …) هدایت نکنید.
 • گوشی را روی یک حوله و در یک مکان کاملا خشک قرار دهید و منتظر بمانید تا گوشی کاملا خشک شود.

در مورد قرار دادن گوشی آب خورده در برنج نظرات متفاوتی وجود دارد. برنج به خوبی رطوبت را جذب می کند و برخی معتقدند که قرار دادن گوشی آب خورده در برنج کمک کننده خواهد بود و برخی دیگر معتقدند این روش برای گوشی های هوشمند پاسخگو نیست اما امتحان کردن آن بی ضرر است و می توان به عنوان یک گزینه به آن نگاه کرد.

این کار ها را با گوشی آب خورده خود انجام ندهید

 • به هنگام خشک کردن گوشی، حوله و یا هر جسم خارجی دیگر مانند گوش پاک کن  و … را وارد درگاه شارژر گوشی نکنید.
 • برای خشک کردن گوشی از هیچ وسیله گرمایشی مانند سشوار استفاده نکنید و سعی نکنید گوشی خود را گرم کنید. همچنین گوشی خود را مقابل پنکه نیز قرار ندهید و برای خشک کردن آن درون گوشی فوت نکنید.
 • به هیچ عنوان دکمه های گوشی خود را فشار ندهید.
 • برای خارج کردن آب از داخل گوشی آن را تکان ندهید یا به آن ضربه نزنید.

به هیچ عنوان گوشی خود را به شارژر متصل نکنید و کلا دور شارژ کردن گوشی را خط بکشید.

چگونگی حل مشکل گوشی آب خورده قطعا برای شما کار آمد خواهد بود. ممکن است تصادفا گوشی شما به داخل آب بیافتد یا دستتان به طور اتفاقی به لیوان نوشیدنیتان برخورد کند و محتویات آن روی گوشی بریزد و ... در چنین شرایطی اهمیت دانستن اقداماتی که باعث حفظ گوشی از خرابی های پیش رو و حل مشکل گوشی آب خورده می شود، نمایان خواهد شد.

فرآیند خشک شدن گوشی معمولا یک تا دو روز طول خواهد کشید و در این مدت گوشی خود را در مکان خشکی که قرار داده اید به حال خود رها کنید و مدام آن را چک نکنید و تا از بین رفتن کامل رطوبت آن صبور باشید. بعد از این چند روز به سراغ گوشی خود بروید و قطعاتی که از آن جدا کرده بودید را سر جای خود قرار دهید. اکنون وقت تست کردن گوشی است. اگر گوشی روشن نشد ممکن است باتری آن خالی شده باشد، اگر بعد از شارژ کردن آن مجددا کار نکرد، احتمالا باتری آن آسیب دیده و یا سایر مشکلات که برای حل کردن آن  باید به یک متخصص تعمیرات موبایل برای حل مشکل گوشی آب خورده خود مراجعه کنید.

اما اگر گوشی شما روشن شد و کار کرد، تا حد زیادی موفق به حل مشکل گوشی آب خورده خود شدید. بعد از آن تا چند روز مراقب گوشی خود باشید و عملکرد آن را زیر نظر بگیرید تا مطمئن شوید مشکلی وجود ندارد. تمام عملکرد های گوشی خود را امتحان کنید. مثلا عکس بگیرید، موسیقی پخش کنید، تماس برقرار کنید و … تا از سلامت گوشی اطمینان حاصل شود و در نهایت اگر با مشکلی رو به رو نشدید و گوشی مانند سابق کار می کرد، شما موفق به نجات گوشی خود شده اید.

سوالات متداول در مورد گوشی آبخورده

1-بعد از خیس شدن گوشی برای قسمت های مختلف گوشی چه اتفاقی می افتد؟

به دلیل وجود املاح در آب چناچه بعد از آبخوردگی گوشی را روشن کنید و دکمه پاور آن را فشار دهید به دلیل ورود جریان به مدار موبایل،قطعات آن شامل آی سی ها،خازن ها و مقاومت ها سولفاته می شوند و دچار اتصال کوتاه می شوند.

2-آیا گوشی آبخورده را با سشوار خشک‌ کنیم ؟

هنگام خشک کردن باید توجه داشته باشید که حرارت زیاد به السیدی و باطری گوشی آسیب وارد می کند و اگر حرارت زیادی به پشت گوشی وارد شود احتمال انفجار باطری هم وجود دارد.

3-آیا گذاشتن گوشی آبخورده در برنج تاثیری دارد؟

گذاشتن گوشی در برنج از رطوبت آن می کاهد اما اگر میزان آبخوردگی گوشی زیاد باشد باید حتما درب گوشی توسط تعمیرکار مجرب باز شده و گوشی کاملا سرویس و خشک شود.

تعمیرات موبایل0913

‫14 دیدگاه ها

 1. سلام گوشی منA7 2018 هست۴ثانیه توی آب افتاد و درش آوردم وقتی توی آب بود دیدم روشن شد وبعد سریع خاموش شد و وقتی درش آوردم گوشی کاملا خاموش شده و ۲۴ ساعت گذاشتمش خشک بشه ولی متاسفانه هنوز روشن نشده آیا امکان تغییرش هس؟

 2. سلام گوشی من a51هستش داخل آب افتاد و فقط آب به قسمت پایینش خورده زود از آب برداشتم و سشوار و بعدش برنج الان تقریبا ۲ساعته داخل برنج هستش شارژ گوشی کم بود و فکر کنم بخاطر همینه که روشن نمیشه شارژرو وصل کردم و شارژ نشد و باز گذاشتم داخل برنج·درست میشه?

  1. سلام گوشی آبخورده رو به هیچ عنوان نباید روشن کرد .هرچقدر گوشی بعد از آبخوردگی روشن بماند یا به شارژ متصل شود سولفات های بیشتری روی برد تشکیل می شود و موجب خوردگی قطعات می شود بهترین راه حل مراجعه یک تعمیرگاه معتبر است.

 3. گوشی سامسونگ a30 آب خورد و روشن کردم دود ازش بلند شد و بوی سیم سوخته بلند شد امیدی به تعمیرش هست؟

 4. گوشی شیائومی بعد از آب خوردگی مشکل انتن داره و حین تماس خاموش میشه ایا قابل تعمیر هست؟

 5. مشکل آنتن دهی بعد از آب خوردگی گوشی شیائومی قابل حل شدن هست؟

 6. سلام گوشی شیائومی نوت 8 پرو آب خورده دارم که خودم خشک کردم بعد روشن کردم روشن شد باهاش کار میکردم بعد زدم شارژ الان رفتم سراغ گوشی روشن نمیشه مشکلش قابل حله؟

  1. سلام بله تا جایی که امکان داره بعد از آبخوردگی از گوشی استفاده نکنید و به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید.

 7. سلام گوشی شیائومی نوت 8 آبخورده و پس از تعمیر الان مشکل هنگی تاچ داره و قاطی میکنه بخصوص زمانی که تو شارژه
  ایا این مشکل قابل حل میباشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button